Az iskolánkról

Poroszlói Vass Lajos Általános Iskola
Poroszlói Vass Lajos Általános Iskola
Sarudi telephely
Sarudi telephely

Iskolánk egy székhelyintézményből és egy telephelyből áll, telephelyünk Sarudon található, ahol csak alsó tagozat működik. Poroszló és Sarud gyönyörű helyen, a Tisza-tó partján helyezkedik el. Nálunk a gyerekek szépen felújított épületekben tanulhatnak. Mindkét telephelyen jól el vagyunk látva korszerű eszközökkel, interaktív táblákkal, oktató anyagokkal is, Poroszlón Okosterem is a tanárok és a gyerekek rendelkezésére áll.

Jól felkészült, elhivatott pedagógusok foglalkoznak a hozzánk járó gyerekekkel, munkájukat két pedagógiai asszisztens is segíti. Intézményünkben integráltan, a többi gyerekkel együtt oktatunk sajátos nevelési igényű tanulókat, akik fejlesztő óráit utazó gyógypedagógusok látják el. A beilleszkedési, tanulási, magatartási zavarral küzdő gyermekekkel saját fejlesztőpedagógusunk foglalkozik.

Iskolánkat a gyermekközpontúság és az innovatív gondolkodás jellemzi. Kis, családias iskola vagyunk. Alkalmazzuk az egyéni bánásmód és a fejlesztő értékelés változatos módszereit.

Nagy hangsúlyt fektetünk a fenntartható fejlődésre nevelésre. Iskolánk elnyerte az Örökös Ökoiskola címet is. Jó kapcsolatunk van a Tisza-tavi Ökocentrummal, tanulóink csoportokban ingyenesen látogathatják a létesítményt.

Szívesen veszünk részt különböző pályázatokban. Pilot intézményként vezettük be a Komplex Alapprogramot. Minden évfolyamon megszervezzük a testmozgás, a művészet, a logika, az életgyakorlat és a digitális alapú alprogrami foglalkozásokat, és tartunk KIP és komplex órákat. Elnyertük az Élménysuli, majd az Örökös Élménysuli címet. Rendszeresen részt veszünk az Útravaló pályázatban a hetedikes és nyolcadikos diákjainkkal. A Tanítsunk Magyarországért program keretében a hetedikes és nyolcadikos tanulóinkat egyetemista fiatalok mentorálják, akik az Eszterházy Károly Katolikus egyetem hallgatói.

Névadónkról

Vass Lajos, Erkel-díjas zeneszerző, népzenekutató és karnagy, a magyar kórusmozgalom meghatározó alakja.

1927. április 5-én született Poroszlón. Tanulmányait a Debreceni Református Kollégium Tanítóképzőjében kezdte, majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatta, ahol középiskolai énektanári képesítést szerzett, valamint karvezetést és zeneszerzést tanult. Mesterei között olyan elismert tanárok szerepeltek, mint Csenki Imre, Gulyás György, Vásárhelyi Zoltán, Veress Sándor és Farkas Ferenc.

Tanulmányai alatt már szoros kapcsolatban állt Kodály Zoltánnal. 1953 és 1956 között a Néphadsereg Férfikarát vezette, azonban az 1956-os forradalom leverése után visszautasította egy moszkvai fellépést, amelynek következtében az együttest feloszlatták, és Vass Lajos soha többé nem vezényelhetett hivatásos kórust vagy zenekart.

1957-1958-ban az Országos Filharmónia keretében a Magyar Állami Férfikart vezette, majd 1959-ben állás nélkül maradt. 1960 és 1964 között a Ganz-Mávag Acélhang férfikart irányította, 1962-től egészen haláláig pedig a Vasas Központi Művészegyüttes vegyeskarát, majd 1975-től a Szimfonikus Zenekarát is vezényelte.

Országos ismertségre a Magyar Televízió 1969–1970-ben futó Röpülj Páva vetélkedőjével tett szert, amelynek szervezője és műsorvezető-riportere is volt.

1965-től haláláig vezényelte a Csehszlovákiai Magyar Tanítók Központi Énekkarát. 1992. november 6-án, hosszú betegség után hunyt el. 

Vass Lajos zeneszerzői munkásságában kórusművek, színházi kísérőzenék, dalok és oratóriumok szerepelnek. 

Fontosabb kitüntetései:

    -    Erkel-díj (1952)

    -    Magyar Művészetért nagydíj (1988)

    -    Munka Érdemrend arany fokozata (1987)

    -    SZOT-díj (1970)

forrás: ATEMPO.sk - 2017.04.05)

Iskolánk 2000-ben vette fel Poroszló híres szülöttjének nevét.